Wednesday, September 22, 2010

dun gece orada olanlara gecmis olsun

elmas'in blogundan:

"Bu gün malüm açılışlara gitmek için evden çıkıldı. Ama bu gün diğerlerinden farklıymış meğer...

Outlet'de Jacob Ferry sergisi vardı, vidoların yanında pek çok resim ve çizimin sergilendiği insanca pek kalabalık bir sergiydi. Arkasından hemen aşağıda Non galeri'de Extrastruggle sergisine geçildi. Sergi pek sert, evet kemalistlerin kanını donduracak sertlikteydi, ama iyiydi, bir derdi vardı.

Sergide bir işin başında bir arkadaşla konuşurken aniden sesler duyduk, camlara vuruluyordu. Birden gözlerimiz yanmaya başladı biber gazı, panikle arkadaş çıkalım " madımak" dedi, dışarı kaçalım içerde kalmayalım.

Ben dışarı çıkamadım içerde bulmam gereken bir arkadaşım vardi. Onu buldum, biber gazından gözleri yaş içinde dolanan... kalabalık galeri içinde yukarıya doğru yöneldi. Camları ilk etapta açamadık, bekledik. Madımak kafamda, ben aslında baya korktum hatta çok korktum... Derya ile Haldun konuşuyordu sakin ol diyordu Haldun geçecek, sen üstesinden gelirsin. Aşağıdan temkinsiz sesler geliyordu.

Neyse kapi açılabildi dışarı çıktım. O anda orada durmanın daha problemli olacağını düşünüp anayola indim biraz yürüdükten sonra ilk taksiye aynı yoldan galeri Non önünden yukarı çıkamadık. Yol tam savaş alanına dönüşmüştü. O an korkum katlandı birilerine bir zarar gelmesinden çok korktum.

Birileri daha gelir diye Urban'a geçtim. Merak ettim mesele, extramücadele mi? Ne? Dert nedir?
Zaten ağır şok devam ediyor. Arada sırada uyanarak "ya bize saldırdılar ya" deme hali,,,

Sonra haberler geldi, Urbana gitmek iyi fikirmiş, eve gitsem başka düşünecektim. Meğer Outlet'e de saldırmışlar, orda da içerde mahsur kalınmış. Inci Furni kaşındaki yarayı gösterdi adamlar saldirmişlar resmen, Nazım' ın kafası yarılmış. Taksim ilkyardımda başkaları da var dediler.

Meğer biz içerideyken Non galeride kilitliyken dışarıda kalanlara şişe fırlatmişlar Maria cihangire kadar koşturmuş.

Ben Harfiyattaki olayı hatırlıyorum, bir iki yıl önce Polisin de ağır taraf tuttuğu bir olaydı.

Ama bu gün hepimiz için ağırşok oldu. Ağır bir şok.

Fikirlerin yer edinemediği bir ülke insanlara nasıl vatan olsundu.

Fikir sahibi olmanın ölüm sebebi olduğu bir ülke nasıkl yaşanılası olsundu?

Madımak olmadı belki ama Madımak hatırlandı bu gün hatırlatıldı.

Felaket."

No comments: