Wednesday, September 22, 2010

TOPHANE SALDIRISI İÇİN BASIN AÇIKLAMASI/PRESS RELEASE FOR THE ATTACKS ON TOPHANE ART GALLERIES IN ISTANBUL

TOPHANE SALDIRISI İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Dün akşam Tophane sanat galerilerinin ortak açılışı sırasında düzenlenen örgütlü saldırıda, sergi açılışına katılan sanat izleyicileri 40-50 kişilik bir grup tarafından tartaklandı, yaralandı, galeriler tahrip edildi. Aralarında sanatçılar, akademisyenler, öğrenciler, yazarlar, Türkiye ve yurtdışından gazeteciler, yabancı ülkelerin kültür ataşeleri olan sanatseverler üzerinde tam bir terör ortamı yaratıldı. Saldırıda, gaz spreyi, bıçak, kırık şişeler, demir sopalar ve coplar kullanıldı. Polonya, Hollanda, Alman, İngiliz uyruklu sanatseverler de hastanelere kaldırıldı. Saldırının daha vahim sonuçlar yaratmaması büyük şanstı.

Bir süreden beri, Tophane’de bir grubun sanat galerilerinin açılışını ve calışmalarını engellemeye yönelik şiddet unsuru içeren eylemlerine şahit olduk. Çesitli defalar galerilerimiz, sanatçılar, ve izleyiciler taciz ve tehdit edildi. Bu eylemlerin, internet üzerinden ve mahalledeki mekanları kullanarak örgütlenen bir grup tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz.

Taşındığımız ilk günden beri, komşularımızla, çocuklarla, anne ve babalarla, esnafla iletişim içerisinde olduk, beraber projeler gerçekleştirdik. Biz Tophane’deki kültürel çeşitliliğin ve dokunun kalıcı bir parçası olduğumuza inanıyoruz. Bu örgütlü saldırılar, Tophane ahalisine mal edilemez. Bu saldırganlar, mahallemizin güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

İstanbul’un merkezinde, bir kültür başkentinde yaşanması hiçbir şekilde kabul edilemez bu örgütlü saldırı, aynı zamanda tüm sanat kurumları için de ciddi bir uyarıdır. Bu eylemin nasıl örgütlendiğiyle ilgili ciddi bir soruşturma yapılması ve sorumluların bulunması kentimizin güvenliği açısından zorunludur.

Daha önce Tophane’de İMF protestolarına katılanlara karşı yaşanan linç girişimi de bu oranda bir şiddet gösterisi olmuş ve basına yansımıştı. Ancak bu olaylar sonrasında saldırganların cezasız kalması, bu tür şiddet eylemleri yapan gruplar için cesaretlendirici bir örnek olmuştur.

Valilik, emniyet ve siyasi partiler bu konuya gereken duyarlılıkla yaklaşırlarsa, bu gibi saldırıların önünün kesileceğine inanıyoruz. Aksi takdirde bu tür eylemler, daha vahim boyutlar kazanabilir ve kentimizin sosyal ve kültürel hayatı için bir tehdit haline gelebilir.

Olayın tekrar etmesine fırsat vermemek üzere dün gece yaşananlara tanık tüm dostlarımızı Beyoğlu Karakolu’na ifade vermeye çağırıyoruz.

Tophane galerileri, sanatçılar ve sanatseverler


------------------------------------------------


PRESS RELEASE FOR THE ATTACKS ON TOPHANE ART GALLERIES IN ISTANBUL

In an organized attack on art galleries in the Tophane neighbourhood of Istanbul, guests attending exhibition openings were physically assaulted in a lynch attempt by a gang of 40-50 people. The audience subjected to this atmosphere of total terror featured artists, academicians, students, writers, local and international journalists and cultural attaches from consulates. The attackers used knives, batons, broken bottles and pepper spray. The injured include Polish, Dutch, German and English guests.

We have witnessed for a time now the actions of a certain group to disrupt the openings, exhibitions and events of art galleries in Tophane and to create an atmosphere of intimidation. Galleries, artists and guests have been harassed and threatened numerous times. We know that these actions are carried out by a group organized via certain web sites and around certain localities in the neighbourhood.

We have always had a strong bond of communication with all our neighbours, with children, parents and other commercial enterprises in the neighbourhood, and carried out community projects. We believe we are a part of the cultural and social scene in Tophane. These organized attacks cannot be attributed to the Tophane community. These assailants constitute a serious threat to the security of our neighbourhood.

This organized attack in the centre of Istanbul, a cultural capital, is in no manner acceptable. This attack spells a clear and genuine warning to all art institutions. A serious investigation into the organizers and perpetrators of this attack is necessary for the safety of our neighbourhood and city.

Participants in protests against the IMF had previously been attacked in a similar manner in what can only be described as a lynching attempt. However, this attack remained uninvestigated, providing an instance of encouragement for the groups carrying out such violent attacks.

We believe these attacks can be prevented if the governor’s office, the police forces and political parties treat this incident with appropriate sensitivity. Failing that, such incidents will take on more perilous proportions and form a grave threat for the social and cultural life of our city.

Tophane galleries, artists and art audience


No comments: